Martin Tomáš
Martin Tomáš je fotograf, cestovatel, průvodce, lektor dospělých i dětí a přes dvacet let taky ochránce kočkovitých šelem. Těžko byste v Česku, nebo Evropě hledali člověka, který viděl v Himálaji a horách okolo více sněžných levhartů. U nás máme ale jinou kočkovitou šelmu. Rysa ostrovida. Takže bylo jasné, že na sebe nějaký ten rysí projekt nenechá dlouho čekat.
Teď se Martin pustil do nového dobrodružství a společně s rysem Blondýnem napsal knihu Příběhy rysa Blondýna.
Projekt Setkání s rysem
Když v zimě 2013 Martin svým kamarádům z ochrany rysů u nás odprezentoval nápad s rysí roadshow, která by zvedla zájem lidí o rysy, šelmy a přírodu, ještě netušil, co bude následovat, a jak velký tenhle projekt bude. V roce 2014 se narodila v Zooparku Zájezd tři rysí koťata, o které se jejich rysí máma nedokázala postarat. Zachránit se podařilo jen jedno, rys Blondýn. Martinův kamarád, zoolog zooparku Jirka Marek vnímal nápad s rysími akcemi dobře, a tak v prosinci 2014 ještě s třetím člověkem, Jirkou Benešem, uspořádali první Setkání s rysem na Soumarském mostě na Šumavě. Následovaly šumavské školy, pražská setkání a po návštěvě TV Nova nastartoval v plné síle projekt, kterého se zúčastnilo více než 11 tisíc dětí a dospělých osobně a ohromné množství přesahující milión lidí přes televizi, rozhlas, noviny a internet.
Kromě roztomilé příležitosti se pomazlit s přítulným kotětem rysa Martin a oba Jirkové zvedli ohromnou vlnu zájmu o téma šelem, které bylo v médiích dosud opomíjené. Podle mediálních analýz došlo k více než desetinásobnému navýšení mediálního pokrytí a sledovanosti šelmího tématu, pohled veřejnosti na rysa je až na minimální výjimky kompletně pozitivní, a i aktuální téma návratu vlků do české krajiny dodnes těží z energie vyvolané rysem Blonďákem, Martinem a jeho týmem. Rys Blondýn už dávno dospěl. Žije svůj rysí život v Zooparku Zájezd. Martin ale dál pokračuje v osvětě o přírodě a potřebě ji respektovat a chránit.
S Martinem do přírody
Kromě šelem se Martin významně věnuje též sovám. Čas od času publikuje a dělá přednášky pro veřejnost, nejčastěji ale můžete přírodní krásy a tajemství poznávat na jeho výletech, které jako průvodce vede. V Česku třeba v Brdech a na Šumavě, kde je uznávaným sovím mužem. Samozřejmě v Himálaji, za sněžnými levharty, manuly, červenými pandami a dalšími zajímavými zvířaty. Taky ve Španělsku, kde se specializuje na pozorování rysů iberských, jedné z nejvzácnějších kočkovitých šelem na světě. Anebo také na Balkáně, v tropech jihovýchodní Asie, v Patagonii a na dalších místech.
Účastníky jeho akcí napadá otázka, kde se ta energie a entuziasmus bere? Martin své motto získal od svého dědečka: „Kdo je zvědavý a učí se, žije!“. A od svých rodičů zdědil vlohy a neutuchající chuť poznávat. Tak se není čemu divit, že se stále rozrůstá seznam jazyků, kterými se domluví, nebo také množství zvuků a pobytových znaků, podle kterých pozná konkrétní druh v podstatě kdekoliv na světě. Martin byl dlouho přemlouvaný, aby něco ze svých cest a zážitků v přírodě napsal. A je dobře, že se tak stalo zrovna v souvislosti s rysem Blondýnem. Je to ohromná dávka inspirace a přírodní energie pro vás. Užijte si ji a rozhodně s Martinem někam vyražte!
Chcete se s Martinem vydat do přírody?
Máte chuť se dozvědět něco víc o rysech, nebo byste chtěli vyrazit nejen za šelmami, ale také za sovami do českých lesů a hor? Táhne vás srdce třeba až do Himaláje, kde můžete vidět sněžné levharty? Spojte se s Martinem a naplánujte si společné dobrodružství!